Başlangıç Tarihi : 17 Mart 2020 (Salı)  / 21 Mart 2020  (Cumartesi)

Bitiş Tarihi : 25 Nisan 2020 (Cumartesi)

Fotoğraf ve Sinema konusunda ülkemizin en köklü derneği olan İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve
Sinema Amatörleri Derneği), 60 yılı geride bıraktı. Geçen bu süre içinde pek çok fotoğrafçı ve
sinemacı yetiştiren İFSAK, bir dernek olarak amatör bir ruhla, profesyonel çalışmalarını yürütmekte.

Şubat 2020 itibarı ile 243. kez Temel Fotoğraf Semineri başlamış durumda.

İFSAK’ın bu başarıyı yakalamasının en önemli nedeni, tüm danışmanların ve danışman yardımcılarının Temel Fotoğraf Seminerinde herhangi bir ücret almadan, gönüllü olarak çalışmasıdır.

Fotoğraf sevdalısı danışmanlarımız, daha akılda kalıcı fotoğrafların nasıl çekileceğini İFSAK
ailesinin en yeni üyeleriyle paylaşmaktadırlar.

Bu şekilde gerçekleşen tecrübe aktarımı İFSAK’ın en büyük farkıdır.

Yine aynı sebeplerle İFSAK Temel Fotoğraf Semineri diğer kurumlardan, zengin eğitim programı ile hemen ayrılmakta.

Temel Fotoğraf Seminerine katılan her kursiyer, 6 hafta süresince 6 ders görüyor, 2 fotoğraf gezisi yapıyor, 2 kez fotoğrafları değerlendiriliyor, Karanlık Oda derslerine katılıyor. Fotoğraf Makineleri ve ekipmanları hakkında bilgilerin verildiği Serbest Kürsü ve Dijital fotoğrafçılık hakkında bilgilerin aktarıldığı derslerde ayrıca yapılmakta.

Proje; Temel Fotoğraf Semineri katılımcıları için her şey henüz başladı. Tüm eğitim prosesini, ayakları yere basan bir fotoğraf projesine dönüştürmenin zamanı geldi.

Dönem sonu katılım belgesi töreni ve kokteylinin ardından tüm dönem mensupları topluca eğitim sınıflarına giriyorlar ve kendi dönemleri için özel olarak atanmış bir Proje Yöneticisi ve Yardımcısı eşliğinde, üzerine ortalama 6 ay çalışacakları fotoğraf projesinin ne olacağını öğreniyorlar. Proje Yöneticisi’nin zaman planına bağlı olarak proje ile ilgili toplantılar, fotoğraf değerlendirmeleri, fotoğraf gezileri planlanıyor. Söz konusu proje sonucunde katılımcılar için İFSAK sergi salonu devreye giriyor ve proje bir sergi ile taçlandırılıyor. Grubun kararına bağlı olarak bir kitap ve/veya fotoğraf gösterisinin hazırlanması olasılıklar arasında.

Kısaca anlatmak bile bu kadar uzun sürüyor. Bir de bu deneyimi yaşadığınızı düşünün…

Hepinize fotoğraf ve ışık dolu günler dileriz.

Seminer Günleri; Her dönem için katılımcıların 2 seçeneği bulunuyor. Kayıt sırasında bu 2 günden birisi seçiliyor. Her hafta 1 ders işleniyor.

 

• Salı akşamları 19:30 – 21:30 arası gerçekleşen Seminer derslerine katılmak, veya

• Cumartesi sabahları 11:30 – 13:30 arası gerçekleşen seminer derslerine katılmak.

 

Ders Programı; Bir seminer döneminde sırası ile aşağıdaki konular işleniyor;

• Ders 1: Fotoğraf Makinası

• Ders 2: Fotoğraf Makinası (devam) ve Objektifler

• Ders 3: Çekim Teknikleri

• Ders 4: Işık

• Ders 5: Kompozisyon

• Ders 6: Örneklerle Fotoğraf Tarihi

 

Seminerimizde DSLR( dijital, objektifi değişebilen) Fotoğraf Makinelerine göre bilgi aktarımı yapılmaktadır.

 

Uygulama Gezileri; Seminer sırasında açıklamalı olarak aktarılan konuların pratik uygulaması için bir seminer dönemi boyunca 2 eğitim gezisi gerçekleştiriliyor.

• Birinci gezi, üçüncü dersin ardından Pazar günü Sultahahmet’e yapılmakta. Bu gezi sırasında teoriden pratiğe dönüş, fotoğraf makinalarının kullanımına yönelik bilgi ve tavsiyeler günlük programın içeriğini oluşturmakta.

• İkinci gezi; beşinci dersin ardından  yine Pazar günü, günübirlik olarak gerçekleşmekte. Bu gezide ise katılımcıların ilerlemiş bilgi dağarcıkları ile paralel olarak kompozisyon tekniklerine ait uygulama/pratik yapılmakta.

 

Fotoğraf Değerlendirmeleri; Seminer, fotoğraf okuma ile devam etmekte. Yapılan 2 gezinin ardından 2 kez, deneyimli  danışman kadromuz tarafından gezi sırasında çekilen fotoğrafların okuması yapılmakta. Okuma sırasında kursiyelerin getirdiği fotoğraflar kritize edilirken neyin neden iyi olduğu, neyin, neden hatalı olduğu ve çözüm önerileri birlikte sunulmakta. Fotoğrafa başlangıç aşamasında olan katılımcılar için kaçırılmaması gereken bir deneyim.

 

Karanlık Oda Uygulaması; Günümüzün dijital dünyasında nostaljik tadlar arayan meraklılar için düzenlenen Karanlık Oda uygulaması da Temel Fotoğraf Seminerinin bir parçası.

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

ŞUBAT 2020   

Temel Fotoğraf Semineri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: http://www.ifsak.org.tr