Belgesel Fotoğraf Atölyesi: Bir Anlama-Anlatma Yönteminin ABC’si

Danışman: Altan Bal
14 Ekim 2020, Çarşamba, 4 Hafta,
 
19:30 – 21:30

Belgesel Fotoğraf  insan olma hallerinden ortaya çıkan, günlük hayatın dinamikleriyle görünür halen gelen “öyküleri”  en az 10-15 fotoğrafla anlatma yöntemidir. Biçimsel olarak güçlü fotoğrafların bir öykü etrafında yan yana gelmesiyle  oluşur  ve her anlatı da olduğu gibi anlatıcısından derin izler taşır.

Atölye kapsamında öncelikle anlamaya çalışacağız. Belgesel fotoğrafın ne olduğunu, ne olmadığını tartışacağız.  Önce fotoğrafın daha sonra da  Belgesel  Fotoğrafın gramerini çalışıp, fotoğrafla basit cümleler kurmak üzerine beyin fırtınaları yapıp, ödevler çekeceğiz.

Katılımcılar atölye sonunda, İFSAK Belgesel LAB’a başvurma hakkına sahip olacaktır. Başvurular arasından seçilen öğrencliler İFSAK Belgesel Lab çatısı altında çalışmalarına devam edebileceklerdir. İFSAK Belgesel Lab’a katılabilmek için İFSAK Üyesi olmak şarttır.

 

Temel Fotoğraf Seminerine katılan her kursiyer, 6 hafta süresince 6 ders görüyor, 2 fotoğraf gezisi yapıyor, 2 kez fotoğrafları değerlendiriliyor, Karanlık Oda derslerine katılıyor.

Proje; Temel Fotoğraf Semineri katılımcıları için her şey henüz başladı. Tüm eğitim prosesini, ayakları yere basan bir fotoğraf projesine dönüştürmenin zamanı geldi.

(Proje Çalışmaları’nı görmek için tıklayınız.)

Dönem sonu katılım belgesi töreni ve kokteylinin ardından tüm dönem mensupları topluca eğitim sınıflarına giriyorlar ve kendi dönemleri için özel olarak atanmış bir Proje Yöneticisi ve Yardımcısı eşliğinde, üzerine ortalama 6 ay çalışacakları fotoğraf projesinin ne olacağını öğreniyorlar. Proje Yöneticisi’nin zaman planına bağlı olarak proje ile ilgili toplantılar, fotoğraf değerlendirmeleri, fotoğraf gezileri planlanıyor. Söz konusu proje sonucunde katılımcılar için İFSAK sergi salonu devreye giriyor ve proje bir sergi ile taçlandırılıyor. Grubun kararına bağlı olarak bir kitap ve/veya fotoğraf gösterisinin hazırlanması olasılıklar arasında.

Kısaca anlatmak bile bu kadar uzun sürüyor. Bir de bu deneyimi yaşadığınızı düşünün…

Hepinize fotoğraf ve ışık dolu günler dileriz.

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

EKİM 2020   

Atölye ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: http://www.ifsak.org.tr

Danışman hakkında.

Danışman Profili

Belgesel Fotoğraf Atölyesi: Bir Anlama-Anlatma Yönteminin ABC’si

 400,00 500,00

Temizle
Stok kodu: Yok Kategoriler: