28 Şubat – 08 Mart 2020

İFSAK Gezi Birimimiz tarafından organize edilen fotoğraf gezilerine yurtdışı gezimizle devam ediyoruz.

28 Şubat – 08 Mart 2020 tarihlerinde Kuba’yı fotoğraflamaya gidiyoruz.

Küba, fotoğrafçılar için en ilgi çekici ülkeler arasında. 
Devrimin ve karşı duruşun öyküleri, Karayipler’in baş döndürücü coğrafyası, kölelik zamanlarındaki acı dolu üçgeninin Avrupa ve Afrika ile birlikte üçüncü köşesi olması, günümüze kadar hiç kimyasal ilaç kullanılmaması sebebi ile organik tarım cenneti olması, sahip olduğu kendine özgü Küba müziği ve dansı, eğlence kültürü, yemek kültürü, rom kokteylleri, insanları, sokakları gibi sayısız unsurun bir araya gelmesi, pek çok gezgin için olduğu gibi fotoğrafçılar için de müthiş fırsatlar barındırıyor. 

 Tüm üyelerimiz fotoğraf dolu gezimize davetlidir.

Küba, fotoğrafçılar için en ilgi çekici ülkeler arasında.

Devrimin ve karşı duruşun öyküleri, Karayipler’in baş döndürücü coğrafyası, kölelik zamanlarındaki acı dolu üçgeninin Avrupa ve Afrika ile birlikte üçüncü köşesi olması, günümüze kadar hiç kimyasal ilaç kullanılmaması sebebi ile organik tarım cenneti olması, sahip olduğu kendine özgü Küba müziği ve dansı, eğlence kültürü, yemek kültürü, rom kokteylleri, insanları, sokakları gibi sayısız unsurun bir araya gelmesi, pek çok gezgin için olduğu gibi fotoğrafçılar için de müthiş fırsatlar barındırıyor.

Seyahat süresince etkili fotoğraflar üretebileceğimiz şekilde hazırlamaya gayret ettiğimiz 10 gün sürecek olan             Küba fotoğraf gezimizin ana hatları:

1.Gün İstanbul >> Havana

İstanbul Havalimanı’nda Saat 23:00’da buluşup; saat 02:30’da Aeroflot hava yolları ile Moskova aktarmalı olarak Küba’ya uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Yerel saat ile 13:45 de Havana’ya ulaşmamızın ardından bizi alanda karşılayacak aracımız ve rehberimiz ile birlikte şehir içinde geniş bir tur yaptıktan sonra konaklayacağımız yerel pansiyonlara yerleşeceğiz. Akşam saatlerinde bulvar kafelerinden ve barlardan yükselen müzik eşliğinde geç vakte kadar canlılığını sürdüren Havana gecelerine biz de katılacağız.

2.Gün Havana

Bu günü Havana’ya ayırdık. Kentin tarihi dokusu oldukça etkileyici. Katedral Meydanı, Armas Meydanı, Castillo De La Real Fuerza Kalesi’ni göreceğiz. Şehrin sokaklarında gezinirken günlük hayata tanık olacağız. Ernesto Che Guevara’nın müze olan evini ziyaret edeceğiz. Devrim Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Malecon’ a gideceğiz. Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu barlar sokağında dolaşacağız ve serbest zamanda Havana akşamının tadını çıkaracağız.

3.Gün Havana >>Cienfuegos>> Trinidad

Kahvaltının ardından Havana’dan ayrılıp Amerikalılar’ın Küba Devrimi’ni bastırmak için çıkartma yaptığı PrayaGiron, nam-ı diğer Domuzlar Körfezi üzerinden. Cienfuegos’a doğru yola devam edeceğiz. Kent mimarisinin yanı sıra coğrafi anlamda da çok güzel bir yer olan Cienfuegos sokaklarında dolaşacağız, tarihi tiyatroyu ziyaret edeceğiz. Cienfuegos’tan ayrıldıktan sonra iki saat kadar sürecek yolculukla Trinidad’a varacağız. Tropik sahili ve eğlence mekanlarının yanı sıra kirlenmemiş bir doğaya sahip şehri gezeceğiz.

4.Gün Trinidad >>Ancon

Bu gün Trinidad sokaklarını dolaşmaya devam edeceğiz. Arnavut kaldırımlı caddelerin, renkli yapıların ve tropik iklimin şehre kattığı özgün havayı soluyacağız. İznaga Kulesi’ni gördükten sonra Trinidad’a döneceğiz. Birçok ünlünün uğrak yeri olan meşhur Tropik Ancon Plajı ve Karayip esintisi bizleri bekliyor. İsteyen arkadaşlar şehirde kalarak kendi deneyimlerini yaşayacak. Trinidad akşamında geç saatlere kadar merdivenler ve sokaklardaki hayata katılacağız.

5.Gün Trinidad >>SantaClara>> Havana

Sabah rotamızı SantaClara’ya çevireceğiz. Bir buçuk saat kadar sürecek yolculuğun ardından devrimin en önemli tanığı olan şehre ulaşacağız. SantaClara’daErnesto Che Guevara’nın mozolesini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Che’nin kumandasındaki gerilla birliğinin raydan çıkararak ele geçirdiği treni ve Batista güçlerinin lojistik desteğini keserek zaferin yolunu açan bu önemli olayın izlerini göreceğiz. Daha sonra Havana’ya doğru hareket edeceğiz. Yolculuğumuz üç saat kadar sürecek. Gece Havana’da serbest zamanımız olacak.

6.Gün Havana >>Vinales

Kahvaltının ardından Havana’dan ayrılacağız. Yaklaşık iki buçuk saatlik yolculukla Vinales Vadisi’ne gideceğiz. Dünya’da ender görülen kaya yapısı ve yemyeşil doğası ile ünlü vadi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Kaliteli tütünlerin üretildiği vadideki atölyelerde puro üretiminin inceliklerini göreceğiz. İsteyen arkadaşlarımızla at binerek çevreyi gezeceğiz. At binmek istemeyenler doğada keyifli bir yürüyüş yapacak. Evrim teorisinin resmedildiği dünyanın en büyük kaya resmi Mural de la Prehistoria’yı göreceğiz.

7.Gün Vinales

Kahvaltının ardından dünyanın en büyük kaya resmi Mural de la Prehistoria’yı göreceğiz.  Mural de la Prehistoria gezimizin ardından Vinales çevresinde bulunan vadilerde foto safari turuna çıkacağız. Foto safari turumuzun ardından Vinales merkezde bulunan kafe ve eğlence merkezlerinin tadını çıkaracağız.

8.Gün Vinales>>LasTerrazas>>Artemisa>> Havana

Kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. 1 saat yolculuktan sonra ilk durağımız, devrim sonrasının ormanlaştırma projelerinden biri ve eko-turizmin Küba’daki başkenti cennet mekan LasTerrazas. Dağların ortasında bir göl ve gölün etrafında bir küçük kasaba LasTerrazas. İsteyenler burada yüzme keyfi yapabilir isteyenler de tropik ormanda küçük bir yürüyüşle yapabilir. LasTerrezas’tan sonra Havana’ya doğru yola devam ediyoruz ve yol üzerinde Artemisa ve Pinar del Rio’ya uğruyoruz.

9.Gün Havana >> İstanbul

Kahvaltımızın ardından son kez Havana sokaklarında dolaştıktan sonra saat 12:00 da Havaalanına hareket ediyoruz. Aeroflot hava yollarının saat 15:35 uçuşu ile Moskova aktarmalı olarak İstanbul’a hareket ediyoruz.

10.Gün: İstanbul

Moskova aktarmalı uçuşumuzun ardından saat 17:50’de İstanbul Havalimanı’na inmiş oluyoruz.

 • İFSAK Gezi Birimi tarafından planlanan bu gezi, bir fotoğraf gezisidir.
 • Gezimiz, TURSAB A sınıfı 8657 numaralı Vitray Travel, seyahat acentesi tarafından organize edilmektedir.
 • Doldurulan katılım formları,iletisim@ifsak.org.tr adresine gönderilmelidir. Gezi katılım bedeli ödemesini takiben “Fas Gezisi Kesin Katılım Listesi “ne kayıtyapılır ve katılımcıya bilgi verilir.
 • Geziye katılacak her katılımcı için mutlaka ayrı bir katılım formu doldurulmalıdır.
 • Son katılım tarihinden sonra oluşabilecek iptal durumlarında ücret iadesi yapılamayacaktır. Bu tarihten önce oluşabilecek iptal taleplerinde, hızlıca İFSAK Sekretaryasına bilgi verilmelidir.
 • İptal talebi olan katılımcı için uçak bileti alınmış ise, uçak biletinde yazan iptal koşulları geçerli olacaktır.

Danışman hakkında.

Danışman Profili

İFSAK Küba Fotoğraf Gezisi Katılım Bedeli:

 

İFSAK Üyeleri için                            : 800€

Misafirler için                                    : 850€ (Misafirlerimiz, geziye katılan bir İFSAK üyesinin daveti ile katılabilirler.)

Tek kişi konaklama bedeli           : 250€

Gezi katılım bedeli nakit Euro olarak İFSAK Sekretaryasına ödenebilir.

Kredi kartı ile Türk Lirası üzerinden ödeme yapmak isteyen katılımcılar için 50€ masraf bulunmaktadır.

 

Ücrete Dahil Olanlar

 • Rehberlik
 • 9 Gece Konaklama
 • 9 Adet Kahvaltı
 • Ulaşım
 • Seyahat ve Kaza Sigortası
 • İkramlar

Ücrete Dahil Olmayanlar

 • İstanbul – Havana – İstanbul Uçak Bileti
 • Küba Vizesi 50 Euro
 • Öğlen ve Akşam Yemekleri
 • Müze & Ören yeri girişleri
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı

Uçuş Bilgileri:

 • Fotoğraf gezimiz detayları aşağıda belirtilen uçuş seçeneğine göre organize edilmiştir.

Aeroflot Hava Yolları İle

Gidiş

28 Şubat 2020 Cuma günü Aeroflot Hava Yolları SU2135 numaralı uçuşu ile

saat 02:30 da İstanbul Havaalanından Moskova’ya hareket

28 Şubat 2020 Cuma günü  Moskova’danAeroflot Hava Yolları SU150 numaralı uçuşu ile

saat 07:40 da Havana’ya hareket

Dönüş

07 Mart 2020 Cumartesi günü Aeroflot Hava Yolları SU151 numaralı uçuşu ile

saat 14:35 de Havana’dan Moskova’ya hareket

08 Mart 2020 Pazar günü  Moskova’danAeroflot Hava Yolları SU2132 numaralı uçuşu ile

saat 12:45 de İstanbul Havaalanına hareket.

 

 • Katılımcılar belirtilen bileti kendileri satın alabilir ya da destek aldığımız acentamız aracılığı ile bizim almamızı      talep edebilir. Gezi katılım formunda yer alan “Adıma uçak bileti satın alınmasını talep ediyorum.” Seçeneğini     işaretlemeniz durumunda en kısa sürede sizinle iletişim kurulacak ve biletiniz alınarak size iletilecektir. Uçak         biletleri grup adına değil tek tek katılımcılar adına olacağı için, satın alınacak tarihlerde farklı fiyatlar       oluşabilecektir. Güncel fiyat katılımcıya iletilecek ve onaylanması durumunda satın alınacaktır.
 • Uzak bir ülkeye gittiğimiz için, belirtilen tarihten önce gitmek ya da gezinin bittiği tarihten sonra dönmek         Durumunuzu Gezi Kayıt Formu’nda yer alan “Notlar” bölümünde belirtirseniz, buna göre uçak         ve konaklama organize edilebilir.

Pratik Bilgiler:

Pasaportunuzun gezinin bitiş tarihinden itibaren en az 6 aylık geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir.

PARA BİRİMİ: Küba’nın CUC ve Peso olarak iki para birimi mevcuttur. 1 CUC 1 Euro’ya eşittir. Turistler için genellikle CUC para birimi kullanılırken; Peso devletin işlettiği yerlerde geçerlidir ve halk kendi arasında kullanır. Fiyatları devlet belirliyor.

YEME & İÇME: Küba’da yemek için alternatifleriniz mevcut. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar bir çok yerde yemek yeme imkanınız mevcut. Yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasulye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor.

KONAKLAMA: Küba turumuzda konaklamalarımız Casa Particular adı verilen yörenin kendine özgü misafirperverliğinin ve sıcaklığının yansıdığı yerel pansiyonlar olacaktır. Casa’ları tercih etmemizin nedeni tüketen bir turizmi değil; yaşayan ve yaşatan bir turizmi desteklememizdendir. Küba’nın yerel evlerinde lokal yaşayışı ve Küba’yı daha iyi hissedebileceksiniz.

Tab Content
Tab Content

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

MAYIS 2019   

Temel Fotoğraf Semineri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: http://www.ifsak.org.tr