İFSAK –MARDİN VE ÇEVRESİ – FOTOĞRAF  ÇEKİM GEZİSİ             

Diyarbakır-Mardin-Dara-Dereiçi-Midyat-Savur-Hasankeyf

17-18-19 Mayıs 2019

İFSAK Gezi Birimimiz tarafından organize edilen fotoğraf gezilerine devam ediyoruz.
​17 – 18 – 19 Mayıs 2019 tarihlerinde Diyarbakır – Mardin – Dara – Dereiçi – Midyat – Savur ve Hasankeyf’i  fotoğraflamaya gidiyoruz.
 
Tüm fotoğrafseverlerimiz gezimize davetlidir.

Diyarbakır Havaalanı’nda buluşmamızın ardından, 5,5 km. uzunluğunda bazalt taşlar ile inşa edilmiş Diyarbakır surları ile gezimize başlıyoruz. Ortaçağaskeri mimarisinin günümüze ulaşabilmiş etkileyici örneklerinden olan surlar, kapıları, burçları, kabartmalaırı ve yazıtları ile kentin en ilgi çekici yerlerinden. Diyarbakır Kalesi ve surlar ile Dicle nehri arasında kalan Hevsel Bahçeleri 2015 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Tamamen şehre özgü Ulu Camii ve Meryemana Kilisesi, Dört Ayaklı Minare ve Şeyh Mutahhar Camii, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han, Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı müzeleri göreceğimiz yerler arasında.Öğle yemeği molamızın ardında,Dicle nehri üzerinde yer alan Ongözlü Köprü’yi ziyaret ediyor ve Mardin’e doğru yola çıkıyoruz.

Kentsel sit alanı olarak koruma altına alınan eski Mardin, fotoğrafçılar için benzersiz fırsatlar sunar. Dar sokakları ve çarşıları ileçağlar öncesini günümüze taşıyan kent, kadrajımızda olacak.Kasımiye Medresesi,Zinciriye Medresesi,Ulu Cami, Kırklar kilisesi gibi ana yapıları da es geçmeden Mardin merkez turumuzu tamamlıyor ve gün batımı ile otele dönerek akşam yemeğini otelimizde alıyoruz. Cumartesi günü sabah kahvaltısının ardından ilk durağımız,Mardin’in 5km. dışında yer alan veSüryaniler ’in önemli merkezlerinden olan Deyr-ulZafaran Manastırı. Devamında, KuzeyMezopotamya’da Doğu Roma İmparatorluğu sınırında yer alan kadim kale şehir Dara’ya gidiyoruz. Baraj ve sarnıç sistemlerinin kullanılmaya başladığı ilk kentlerden olan Dara mağara evleri ve Nekropol alanı ile çok ilgi çekici. Nusaybin’de öğle yemeği için mola veriyoruz.Ünlü Deyr-ül Umur (Mor Gabriel) Manastırı’nı ziyaret ederek, Midyat’a ulaşıyor ve gün batımına kadar vaktimizi burada değerlendiriyoruz. Midyat taş işçiliği ile şekillenen sokakları ve Midyat Devlet Konuk Evi gibi restore edilmiş örnekleri geziyor, telkâri işçiliği ile şekillenmiş gümüşleri bulabileceğimiz çarşısını dolaşıyoruz.

Sabah kahvaltımızın ardından, evleri ve mağaraları ile yine bir tepe yerleşimi olan Savur ilçesinive terkedilmiş bir Süryani yerleşimi olan Dereiçi Köyünü geziyoruz. Midyat’ta öğle yemeği için mola veriyor ve gezimizin son durağı olan Hasankeyf’e doğru yola çıkıyoruz. Ilısu barajı ile son demlerini yaşan,ortaçağın Anadolu’daki en zengin kentlerden biri olan Hasankeyf’in güncel halini fotoğraflıyor ve çarşısının içerisinde serbest zaman geçiriyoruz.Buradan hareketle Diyarbakır Havalanına ulaşıyor ve gezimizi bitiriyoruz.

17 Mayıs 2019 Cuma Programı 

08:30’dan itibaren Diyarbakır Havaalanı Gelen Yolcu Terminalinde buluşma

09:30 – 12:30     Diyarbakır

12:30 – 13:30     Öğle Yemeği

13:30 –15:00      Diyarbakır – Mardin

15:00 –20:00      Mardin

20:15                     Otele varış ve akşam yemeği

18 Mayıs 2019 Cumartesi Programı

08:00 – 09:00     Kahvaltı

09:00– 10:00       Deyrulzafaran Manastırı

10:45 – 12:00     Dara Antik Şehir

12:40 – 14:00     Öğle yemeği veserbest zaman – Nusaybin

15:00 – 16:30     MorGabriel

17:00 – 19:30     Midyat

20:45                     Otele varış ve akşam yemeği

19 Mayıs 2019 Pazar Programı  

07:00 – 08:00     Kahvaltı

09:00 – 10:30     Savur

10:40 – 12:00     Dereiçi

12:40 – 14:00     Öğle yemeği ve serbest zaman – Midyat

14:45 – 16:30     Hasankeyf

18:30                     Diyarbakır Havaalanı varış            

Danışman hakkında.

Danışman Profili

Fotoğraf Çekim Gezisi Katılım Bedeli

700TL (İki kişilik odada tek kişi konaklama farkı 150 TL’dir)

Fiyata Dahil Olanlar

 • KDV
 • Seyahat sigortası
 • Rehberlik ve Fotoğraf danışmanlığı
 • Seyahat süresince otobüs ulaşımı. ( 46 kişilik, yeni model ve elektrik prizi/USB tesisatı bulunan araçlar tercih edilmektedir )
 • 4 Yıldızlı Mardin YAY GRAND OTEL Otel’de iki gece yarım pansiyon konaklama
 • Otelde alınacak iki akşam yemeği ve iki kahvaltı

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • İstanbul-Diyarbakır uçuşu
 • Ekstra yapılan harcamalar ve içecekler
 • Otelde alınacak kahvaltılar ve akşam yemekleri dışında kalan öğünler
 • Müze ve ören yerleri vb. giriş ücretleri

Kesin Katılım

Geziye katılmak isteyen misafirlerimiz kesin kayıtlarını 15 Mayıs Çarşamba günü saat 19:00‘a kadar İFSAK sekretaryasına, “ Gezi Kayıt Formu ”nu göndererek ya da sekretaryada doldurarak yaptırabilirler.

Ödemeler

İFSAK İSTANBUL FOTOĞ VE SİNEM AMAT DERN İKTİSADİ İŞLETME–İş Bankası,

Galatasaray Şubesi, IBAN: TR56 0006 4000 0011 0111 8719 14

numaralı hesaba EFT ileveya İFSAK sekretaryamıza nakit ödeme ve/veya kredi kartı ile yapılabilir.

 

 • Tur programında yer alan saatler fikir vermesi amacı ile belirtilmiştir. Hava, grup ve ışık koşullarına göre gezi sorumlusunun inisiyatifi ile değişiklik gösterebilir
 • “Gezi Kayıt Formu ”nu sekretaryaya ulaştıran katılımcı yedek listeye alınır. İlgili ödemenin gerçekleşmesi ile kesin katılım listesine alınır. Kesin katılımınızı gerçekleştirmeden, sıkıntı yaşamamak adına uçak biletinizi almayınız.
 • Gezi başlangıç tarihinden 4 gün öncesine kadar yapılacak rezervasyon iptallerinde gezikatılım ücretinin yarısı iade edilir, 4 günden az kalan iptallerde ise katılım ücreti iade edilmez.
 • Ancak katılımcı kendi yerine başkasını bulduğu takdirde gezi ücretinin tamamı iade edilir.
 • Katılımın planlanandan az olması durumunda yeni bir maliyet hesaplanarak, gezi ücretideğiştirilebilir veya katılımcı sayısına göre gezi iptal edilebilir.