Ölümsüz Yönetmenler

05 Şubat 2020, Çarşamba, 19:30

Sinema ve tiyatro eleştirmeni, sinema araştırmacısı Erdoğan Mitrani’nin yönetimindeki bu seminerlerin ilk 6 haftalık programında sinemayı sinema yapan yaratıcı “auteur” yönetmenlere odaklanıyoruz.

Bu seminerlerin amacı, sinemayı sinema yapan yaratıcı “auteur” yönetmenleri tüm yönleriyle inceleyerek tanıtmaya çalışmak.
Sinemanın sadece sinemayla anlatılabileceğinin bilinciyle, ele alacağımız her yönetmeni filmlerinden bölümler eşliğinde tanıtacağız.

1- CHARLİE CHAPLİN: 
Bu ilk çalışmamızda, dramatik komedinin çok taklit edilmiş, ancakbugüne dek düzeyine hiçbir zaman erişilememiş bu olağanüstü ustasının benzersiz derinliklerini keşfedeceğiz.

2- INGMAR BERGMAN:
Uzun yaşamında en az 40 tanesi başyapıt düzeyinde çok sayıda film yapmış olan, sinemanın en ünlü yaratıcılarını etkileyen İsveç’in “Büyülü Fener”i ikinci seminerimizin konusu olacak.

3-LUCHİNO VİSCONTİ:
Bu bölümde İtalyan yeni gerçekçiliği içinde sinemaya başlayan, sinemanın ilk büyük “auteur”ü, sinemanın gelmiş geçmiş en olağanüstü “estet”i var.

4- KRZYSTOF KİESLOWSKİ:
Olağanüstü müzik kullanımı, benzersiz felsefi derinliği ve estetizmiyleKieslowski, sadece Polonya Sinemasının değil, tüm Dünya Sinemasının da en önemli yaratıcılarından biri.

5- AKİRA KUROSAWA:
Japon Sinemasının bu büyük ustasını anarken, bu vesileyle tüm zamanların en iyi Shakespeare uyarlamalarından üçüne de yeniden göz atacağız..

6- YILMAZ GÜNEY:
Bu topraklarda yetişen en önemli sinemacılardan birini, tüm filmografisiyle ele alacağız

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

Atölye ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: http://www.ifsak.org.tr

Erdoğan Mitrani 1941yılında İstanbul’da doğdu. 4 kuşak önce Trakya’dan İstanbul’a gelen bir ailenin tek oğlu. İlkokulu Şişli Terakki lisesinde, ortaokul ve liseyi St. Michel lisesinde tamamladıktan sonra, lisans ve lisansüstü öğrenimi İTÜ’de bitirdi. 
Çocukluğundan beri sanatın tüm dalları ile ilgilenen, ilk kez 5 yaşında gittiği sinemaya büyük bir tutku ile bağlı olan Mitrani, 1970’lerin başında kurucularından olduğu Somal İnşaat’la her türlü inşaat ve tasarım işlerine imza atmanın yanı sıra, Afife Jale tiyatrosu restorasyonu, Nazilli ve Adapazarı kültür merkezlerinin ve İstanbul Movieplex ve Şafak sinemalarının tasarım ve uygulamalarıyla mesleğini ve görsel sanatlara olan tutkusunu mümkün olduğunca birbirine yakın yaşamaya çalıştı. 
Sinema eğitimini, kuşağının çoğu sinemaseveri gibi, ilk gününden kapanışına kadar üyesi olduğu Sinematek derneğinde alan Mitrani, 2000 yılından itibaren Özen Film’in düzenli olarak yayınladığı Megamovie dergisinde başladığı aylık sinema yazılarına, dergi yayınına son verene kadar aralıksız devam etti. Beş yıl süre ile Bilgi Üniversitesi, Bilgi Eğitim Bölümü’nde Film Okumak adıyla bir sinema atölyesi yönetti. 2006’da eğitime başlayışından itibaren Plato Film Okulu’nda, Dünya ve Türk Sinemalarına ait Uygulamalı Sinema Tarihi ve Film Analizi dersleri verdi, kurslarında eğitmenlik yaptı. Okulun son yıllarında eğitmenlikle paralel olarak Eğitim Genel Koordinatörlüğünü üstlendi. 
Açı ve Enka Liselerinde kurduğu film atölyelerinde 12-18 yaş arası öğrencilere Temel Sinema eğitimi verdi. Erdoğan Mitrani gözetiminde bu atölyeler kapsamında çekmiş oldukları filmler,öğrencilere Liselerarası yarışmalarda birçok önemli ödül getirdi.
SİYAD üyesi olan Erdoğan Mitrani, halen birkaç özel kuruluşta Sahnesi’nde Film Analizi, Uygulamalı Sinema Tarihi ve Film Okuma atölyelerine devam etmekte ve sinema eleştirisi sitesi https://ortakoltuk.com/film-elestirileri web sitesinde film eleştirileri yazmakta. Bu sezon boyunca her hafta İFSAK’da yaratıcı bir sinema yönetmenine odaklanan bir seri seminer verecek.